Sémantický web je takový web, který umožňuje vyhledávání za pomoci přirozeného jazyka. Jedním z pokusů o sémantický web je wolframalpha.com.
Toto je návrh na hodinu angličtiny pro středoškoláky s využitím tohoto webu. Půjde o hodiny s prvky CLIC (Content and Language Integrated Learning), tedy hodinu která kombinuje cílový jazyk s nejazykovým obsahem.
Cíl hodiny: Studenti v cílovém jazyce vyhledají informace o nejvyšších horách na americkém kontinentu. Tyto informace si v cílovém jazyce vymění a ve skupinách zanesou do mapy.
Prerekvizita: Studenti se již seznámili s vyhledávačem wolframalpha.com. Jejich jazykové dovednosti v angličtině jsou na úrovni A2. Znají výrazy jako altitude, peak, is located apod. Umí tvořit superlativ.
Průběh hodiny:
Studenti budou uvedeni do tématu. Dostanou seznam zemí, jejichž nejvyšší hory mají vyhledat a seznam parametrů, které mají o horách zjistit. Studenti dostanou na invididuální vyhledání každý jedné hory 10min.
Studenti vytvoří 4 členné skupiny. Každá skupina dostane část mapy amerického kontinentu a seznam otázek, jež slouží k výměně informací. Společně mají za úkol lokalizovat a zanést do mapy. Diskuze probíhá v cílovém jazyce. (10min)
Typy otázek: Whats your peak called? Where is it located? What
`s the altitude? Which one of your peaks is the highest?
Studenti spolužákům odprezentují v cílovém jazyce za pomoci mapy svá zjištění. (15min)
Reflexe učící zkušenosti (5min).
Wolframalpha je web, který umožňuje vyhledávání nikoli na základě klíčových slov, nýbrž pomocí dotazů v přirozené řeči. Je ale nedokonalý. Učitel musí předem vědět, co tu vyhledat lze a co už ne. Například nejvyšší hory nejsou problém. Web navíc sdílí strukturovaně jednotlivé parametry nejvyšší hor. Ty se mezi sebou dobře porovnávají.
Fajn je, že propojuje faktografii s angličtinou – to se dobře využívá právě v CLIL hodinách.
Pro takové hodiny se zdá být skvělým vyhledávačem.
Pěkné dopoledne, máte dobře udělanou lekci jako takovou, ale přesto si dovolím – nabízí využití Wolframalpha v takové hodině něco víc než třeba Gooogle? Pokud ano, tak co? Není jeho silnou stránkou ve vztahu ke CLIL spíše schopnost zobrazit hned nějaké kontextuální informace nebo porovnání, které by pomohlo studentům s řešením problému nebo s konverzací?